top of page

Öğrenen Lider Öğretmen Eğitimi - Film Önerileri

3_Idiots.jpg

3 Ahmak / 3 Idiots

Hindistan’ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatının anlatıldığı filmde, sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın 2 arkadaşının başlarından geçenler, hayattan aslında ne istedikleri konu alınıyor. 

Yönetmen: Rajkumar Hirani, 2009

400_Darbe.jpg

400 Darbe

Antoine yaramazlık yaptığı için kendisine verilen ödevi yapamaz ve o gün okulu kırar. (Zaten 400 Darbe Fransızca’da okulu kırmak demektir.) Kardeşi ile birlikte sokaklarda dolaşır. Annesini yolda bir başka adamla görünce duruma çok bozulur ve okula gittiğinde annesinin öldüğünü söyler. Anne ve babasını okula çağıran yönetim Antoine’la ne yapacaklarını bilememektedir. Sekiz gün uzaklaştırma cezası alan ve bunu ailesine söyleyemeyen Antoine o günde okula gidiyormuş gibi evden çıkar. Kardeşi Rene ile birlikte babasının işyerindeki daktiloyu çalacaklar ve satıp para kazanacaklardır. Ancak planları işlemez ve Antoine şehirden uzaklaşmaya karar verir.

Yönetmen: François Truffaut

Bitirimler_Sinifi.jpg

Bitirimler Sınıfı

Selma (Perihan Savaş) adlı çiçeği burnunda bir öğretmenin, Sezercik (Sezer İnanoğlu) liderliğindeki haylaz çocuklarla dolu bir okulda göreve başlamasını ve ardından ortaya çıkan gülünç gelişmeleri anlatılır. Bu öykünün en önemli özelliği ise liselilerin dünyasında gezinmeyi tercih eden çoğu okullu filmin aksine, henüz ilkokul dönemindeki daha küçük kahramanların serüvenlerine yönelmesidir.

Yönetmen: Ülkü Erakalın, 1975

Tehlikeli_Oyun.jpg

Dalga / Tehlikeli Oyun

Almanya’da lise öğretmeni Rainer, öğrencilerine otokrasiyi anlatmak ve totaliter bir devletin nasıl işlediğini göstermek için bir deney düzenler. Deney birkaç gün içinde “dalga” isimli bir harekete dönüşecektir. Önce sınıftaki öğrencilerle başlayan, ardından tüm okula yayılan Dalga bir süre sonra kontrolden çıkar. Ancak Rainer tüm uyarılara rağmen durumun ciddiyetinin farkında değildir. 

Yönetmen: Dennis Gansel, 2008

The_Emperors_Club.jpg

İmparatorlar Kulübü / The Emperor’s Club

William Hundert (Kevin Kline) prensiplerine bağlı, klasik bir öğretmendir. Ancak öğretmenin yaşamı, ünlü bir politikacının oğlu olan Sedgewick Bell (Emile Hirsch)'in sınıfa gelmesiyle değişmeye başlar. Yıllardır deneyimlerini ve bilgisini öğrencileriyle paylaşan William Hundert, öğrencilerin kendisi üzerindeki etkilerini fark edecektir.

Yönetmen: Michael Hoffman, 2002

Les_Choristes.jpg

Koro / Les Choristes

1948 senesinde Clement Mathieu isimli bir müzik öğretmeni çocukları rehabilite etme amaçlı bir yatılı okula müdür olarak atanır. Buradaki baskıcı eğitim ve çocukların umursamaz tavırları başta onu hayal kırıklığına uğratır. Ancak Clement müziğin gücüyle zorlukları aşacağına inanmıştır.

Yönetmen: Christophe Barratier, 2004

The_Great_Debaters.jpg

Muhteşem Münazaracılar / The Great Debaters

Teksas’ ta siyahi öğrencilerin çoğunlukta olduğu Wiley College’ de profesör olan Melvin B. Tolson, eğitim eşitliğinden fazla yararlanamayan öğrencilerinin gelişimine katkı için bir tartışma grubu kurmaya karar verir. İlk başta ifade güçleri zayıf olan bu öğrenci topluluğu, giderek kelimelerin gücünü öğrenmeye başlayacaktır.

Yönetmen: Denzel Washington / 2007

Dead_Poets_Society.jpg

Ölü Ozanlar Derneği / Dead Poets Society

ABD-Vermont'taki Welton Akademisi'nin eski mezunlarından olup, aynı okulda yıllar sonra edebiyat öğretmeni olarak göreve başlayan John Keating (Robin Williams), geleneklerine bağlılığıyla övünen bu disiplinli kurumu kısa sürede “dönüştürmek” gibi zorlu bir çabaya girişir. Öğrencilere şiir ve roman gibi edebiyat dallarını sanat eseri boyutuyla sevdirmeye çabalayan Keating, statüko yanlısı velilerin ve okul yönetiminin alerjisini toplamaya başlar. Sonuçta ise zafer, Keating'i “disiplinsiz bir hoca olduğu” iddiasıyla görevden alan okul yönetimindeymiş gibi gözükmekle birlikte, aslında yine bu idealist eğitimcinin olur. Çünkü, gelecekte ülkenin yönetimine talip olacak pek çok genç adamın hayata bakışını derinden etkilemeyi başarmıştır.

Yönetmen: Peter Weir, 1989

Sohret.jpg

Şöhret

Alan Parker'ın 80'li yıllara damgasını vuran Fame filminin yeniden çevrimi. New York Performans Sanatları Okulu'nda her öğrenci kendi hayalini izlemektedir. Hepsinin ise düşleri tek bir noktada buluşmaktadır: Şöhret. Birbirileri ile olan tatlı rekabetin yanında her biri kendi sınırlarını keşfetmek ve bu yolda dostluğu da elden bırakmamak durumundadır.

Yönetmen: Kevin Tancharoen, 2009

Buddha_Collapsed_Out_of_Shane.jpg

Utanç / Buddha Collapsed Out of Shane / Le Cahier

İran'ın sinemacı yetiştiren ünlü Makhmalbaf ailesinin en küçük üyesi Hana Makhmalbaf'ın ilk uzun metrajlı bu filmi, küçük bir Afgan kızın okula gitme çabalarını anlatıyor. 

Yönetmen: Hana Makhmalbaf, 2007

Ron_Clark_Story.jpg

Ron Clark Story

ABD’de yaşayan, mesleğini çok seven, her zorluğa rağmen yılmayan, NewYork şehrinin Harlem mahallesinde bir ilkokulda görev yapan bir öğretmenin başarı öyküsü. 

Yönetmen:  Randa Haines, 2006

The_First_Grader.jpg

Birinci Sınıf / The First Grader

84 yaşında Kenyalı inatçı ve azimli bir ihtiyar olan Kimani Maruge, 2002 yılında  ülkesinin ona tanıdığı hakkı kullanarak ilkokula başlamayı kafasına koyar. Yıllarca ülkesinin özgürlüğü için savaşan bu yaşlı adam, karşısına çıkan engelleri bir bir aşmak zorunda kalacaktır. Öğretmen Jane Obinchu (Naomie Harris) ise onun bu konudaki en büyük destekçisi olacaktır… 

Yönetmen: Justin Chadwick, 2010

An_Invısıble_Sign_Of_My_Own.jpg

An Invısıble Sign Of My Own

Çocukluğunda babasının hastalığını unutmak için matematiğe sığınan Mona Gray, bir matematik dahisi olup çıkmıştır. Hayatta karşılaştığı herşeyi matematik yoluyla anlamaya çalışan Mona, bu kez yalnızlığını unutmak için matematiğe sarılmaktadır. Ancak herşey bir ilkokulda matematik öğretmenliğine başlaması ile değişir. Öğretmenlik konusunda elde etmeye başladığı deneyimle kendisini yeniden keşfeden Mona, öğrencisi olan çocukların sorunları ile ilgilenmeye başlar. Çocuklarla kurduğu iletişim, Mona’nın aşka, çocukluğa ve bütün olarak hayata dair bakışını değiştirir.

Yönetmen: Marilyn Agrelo, 2009

Monsieur_Lazhar.jpg

Canım Öğretmenim / Monsieur Lazhar

Bay Lazhar, ailesinin başına gelen kötü olaylardan sonra Cezayir’den mülteci olarak Kanada’ya gelir. Geçimini sağlamak için gazetede gördüğü öğretmen arayan bir okula başvurur ve kabul edilir. Geldiği okulda devraldığı sınıf tıpkı Bay Lazhar gibi geçmişte kötü günler geçirmiştir.

Yönetmen: Philippe Falardeau, 2011

Finding_Forester.jpg

Forester’ı Bulmak / Finding Forester

Jamal Wallace, gizli tutkusu yazmak olan 16 yaşında yetenekli bir basketbol oyuncusudur. William Forrester ise Pulitzer Ödüllü son derece çekingen bir yazardır. Tesadüfi bir tanışmadan sonra, Forrester Jamal'in akıl hocası haline gelir ve bu yetenekli gencin becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. 

Yönetmen: Gus Van Sant, 2000

Kara_Tahta.jpg

Kara Tahta

Kara Tahta filmi İran'ın dağlarında yaşanan dramatik bir hikâyeyi anlatıyor... Bir kaç öğretmen dağlarda sırtlarına bağladıkları kara tahta ile öğrenci aramaktadırlar. O tahtalar kimi zaman onlara arkadaş kimi zaman bir sığınak oluyor onlara... Gösterime girdiği yıl Cannes Film Festivali'nde jüri özel ödülü almış olan film belgesel tadında dramatik bir anlatışla dolaylı yoldan terörü lanetliyor...

Yönetmen: Samira Makhmalbaf, 2001

Machuca.jpg

Machuca

Şili, 1973. Gonzola Infante ve Pedro Machuca Santiago’da yaşayan 11 yaşlarında iki çocuktur. Zengin bir ailenin küçük oğlu olan utangaç Gonzalo Infante, güzel bir semtte yaşarken, fakir bir ailenin oğlu olan Machuca ise birkaç blok ötedeki gecekonduda yaşamla mücadele etmektedir. Birbirinden farklı bu iki dünya arasında görünmeyen bir duvar vardır ve bazı kişiler bu ayrımı kaldırmak için tutkuyla çabalamaktadır. Bu umut dolu hayalperestlerden biri de özel bir okulun müdürü olan idealist Peder McEnroe'dur. Okulda okuyan bazı öğrenci ailelerinin desteği ile gecekondu semtinde yaşayan yoksul çocukları okula kabul etmektedir. Amacı herkese, ülkedeki politik ve sosyal ortamın giderek kötüleştiği bir ortamda, saygıyı ve toleransı öğretmektir.

Yönetmen: Andrés Wood, 2004

Teaching_Mrs_Tingle.jpg

Öğretmen / Teaching Mrs. Tingle

Leigh Ann Watson, hayatı boyunca hep doğru olanı yapmıştır. Şimdi bu kasabadan kurtulmasını sağlayacak tek şey, okul birincilerine verilen bursu alabilmektir. Okul birincisi olabilmesi için tek bir şeye ihtiyacı vardır: Tarih'ten A almak. Fakat önünde bir engel vardır o da 20 yıldır Grandsboro Lisesi'nde terör estiren tarih hocası Mrs. Tingle. Şimdi suçsuz oldukları halde kopya çekmekle suçlanan çok iyi üç arkadaş suçsuz olduklarını kanıtlamak ve bu zor durumdan kurtulmak zorundadırlar. Asıl komedi, üç arkadaşın Mrs. Tingle'ı kendi kuralları ile altetmeye karar vermeleriyle başlar.

Yönetmen: Kevin Williamson, 1999

Freedom_Writers.jpg

Özgürlük Yazarları / Freedom Writers

Birbirlerinden farklı ama ortak olarak hayattan beklentileri olmayan karakterle dolu koca bir sınıf öğrencinin arasında idealist duygularla öğretmenlik yapmaya yeni başlayan idealist bir öğretmenin başarı hikâyesi.

Yönetmen:  Richard LaGravenese, 2007

To_Sir_with_Love.jpg

Sevgili Öğretmenim / To Sir with Love

Hollywood'un ilk siyahî başrol oyuncusu Sidney Poitier'nin unutulmaz bir performans sergilediği bu duygusal film, Mark Thackeray adlı eski bir mühendisin Londra'nın East End bölgesindeki bir okula atanmasının ardından yaşadığı olayları anlatır. Thackeray, öğrencileriyle dostâne bir ilişki kurduğu bu okulda gitgide mühendislik sevdasından uzaklaşır ve adını okulun tarihine altın harflerle yazdıran efsanevî bir eğitimciye dönüşür.

Yönetmen: James Clavell, 1967

Akeelah_And_The_Bee.jpg

Sözcüklerin Gücü / Akeelah And The Bee

Akeelah Anderson kelimelere turkuyla bağlı küçük bir kızdır.  Bu tutkusu onu bir imla yarışmasına katılmaya kadar götürür. Pek çok insan ona gönüllü olarak öğretmenlik yaparken kimileri de karşı çıkar. Çok geçmeden Akeelah, Ulusal İmla Yarışması’ na katılmaktaki cesareti ve kararlılığıyla farkında olmadan mahalleyi bir araya getirir.

Yönetmen: Doug Atchison, 2006

Entre_les_murs.jpg

Sınıf / Entre les murs / The Class

21 yıl aradan sonra ilk kez Fransa'ya Altın Palmiye'yi kazandıran film edebiyat öğretmeni François Bégaudeau'nun yarı-özyaşamöyküsel romanının uyarlaması... Bir lisede Fransızca öğretmenliği yapan François farklı kültürlerden gelen bir sınıfın eğitmenliğini üstlenir. François ve diğer öğretmen arkadaşları belalı bir semtteki bu lisede öğrencilerinin iyi bir eğitim almaları için hiçbir engelde yılmayacakları fikrine hazırdırlar. Sınıf, farklı kültürler ve tavırların sık sık birbiriyle çatıştığı bir dünyadır. Ergenlik çağındaki gençlerin davranışları, düşük maaşlar almakta olan öğretmenlerin şevkini kırar. François ise saygı ve çalışkanlık üzerine kurulu atmosferi sağlamakta kararlıdır.

Yönetmen: Laurent Cantet, 2009

music_of_the_heart.jpg

50 Cesur Kemancı / Music of The Heart

Genç müzik öğretmeni Roberta (Meryl Streep) Harlem'deki fakir çocuklara müziğin güzelliklerini ve viyolin çalmayı öğretmeyi amaçlayan idealist bir kadın. Mücadelesi sırasında elinde ne varsa kaybeden Roberta, tutkuyla inandığı müzik sayesinde inanılmaz olaylar yaşıyor. 

Yönetmen: Wes Craven, 1999

Billy_Elliot.jpg

Billy Elliot

Bir maden işçisinin oğlu olan 11 yaşındaki Billy Elliott’ın hayatı, her hafta gittiği boks derslerinden birine gittiği sırada gördüğü bir bale sınıfı sayesinde tamamen değişir. Çok geçmeden Billy, kendisini dansın içinde bulur ve sınıfın başındaki öğretmen olan Mrs. Wilkinson’a eşine az rastlanan bir dans yeteneğine sahip olduğunu gösterir. 

Yönetmen: Stephen Daldry, 2000

Beyond_The_Blackboard.jpg

Ders Tahtasının Ötesi / Beyond The Blackboard

Stacey öğretmenliğe başlayacak 24 yaşında bir gençtir. Her ne kadar korkuları olsa da bu korkularını yenerek küçük bir sığınakta evsiz çocuklara öğretmenlik yapacak ve onları bambaşka bir dünyaya götürecektir.

Yönetmen: Jeff Bleckner, 2011

School_of_Life.jpg

Hayat Okulu / School of Life

Fallbrook Orta Okulu’nda, Norman Warner 43 yıl üst üste öğrenciler tarafından en sevilen öğretmen ödülünü kazanmıştır; vefat etmesiyle aile geleneğini sürdürme görevi her zaman babasının gölgesinde kalmış olan Matt Warner’e kalır. Ancak yolunda bir engel vardır: Genç, eğlenceli ve çocuklar arasında popüler olan ve derslerini sınıfın ötesine taşıyan karizmatik öğretmen Mr. D’Angelo. 

Yönetmen: William Dear, 2005

Kasaba.jpg

Kasaba

Bir Anadolu kasabasında yaşayan kendi halinde bir ailenin küçük kızı, okulunda sosyal sorunlar yaşamaktadır. Daha sonra kardeşiyle birlikte tabiatı tanımak için gezmeye çıkan küçük kız, mısır tarlalarına ulaşır. Akşama doğru, mısır yemek için toplanan aile, hayata dair sorgulamalar yapar.

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan, 1997

Mona_Lisa_Smile.jpg

Mona Lisa Tebessümü / Mona Lisa Smile

Katherine Ann Watson (Julia Roberts) adlı reformcu bir öğretmenin, Amerikan toplumunun 1950'lerdeki görece muhafazakâr kültürel yapısı içinde sanat tarihi öğretmeni olarak geldiği Wellesley Koleji'nde verdiği değişim mücadelesini ve yaşadığı hayâl kırıklıklarını anlatır.

Yönetmen: Mike Newell

Paydos.jpg

Paydos

Başrollerinde Sadri Alışık, Gülistan Güzey, Hayati Hamzaoğlu, Suzan Avcı ve Vahi Öz gibi Yeşilçam'ın efsanevî karakter oyuncularının yer aldığı bu siyah-beyaz film, işine son derece bağlı ve namuslu bir öğretmenin (Murtaza Bey) yozlaşan toplumsal ilişkiler ve değerler arasında mesleğini doğru düzgün yapmaya çalışırken yaşadığı açmazları anlatan oldukça duygusal bir yapıt.

Yönetmen: Ülkü Erakalın,1968

Sinav.jpg

Sınav

Mert, Sinan, Gamze, Kaan ve Uluç, aile baskısı, gelecek kaygısı, sınav depresyonu ve bir yandan süregelen yoğun okul temposuyla birlikte öncelikle ortaöğretim başarı puanlarını yükseltmek için okuldaki yazılı sorularını ele geçirmekle başlayıp, sonrasında işi ÖSS Soru Bankası soygununa kadar götürmeyi planlarlar.

Yönetmen: Ömer Faruk Sorak, 2006

Tarih_Ogrencileri.jpg

Tarih Öğrencileri

1980'lerin İngiltere'sinde bir grup lise öğrencisi ülkenin en prestijli üniversiteleri olan Oxford ve Cambridge'e girme hayalleri kurmaktadır. Bu 5 öğrencinin hayatları okula yeni bir öğretmenin gelmesiyle allak bullak olur. 

Yönetmen: Nicholas Hytner, 2006

Like_Stars_on_Earth.jpg

Yerdeki Yıldızlar / Like Stars on Earth

Harfleri ve sayıları tanımakta zorlanan ve bu yüzden çevresindeki çocuklar tarafından dışlanan ve dalga geçilen Ishaan’ ın hayatı yeni resim öğretmeni sayesinde değişecektir. Küçük çocuğu anlamaya, davranışlarının nedenlerini sorgulamaya ve ona yardım etmeye çalışan bu yeni öğretmen ve küçük Ishaan birlikte birçok macera yaşayacaktır. 

Yönetmen: Amir Khan, 2007

bottom of page